کشف شیئی شبیه به یک بشقاب پرنده در قعر دریای بالتیک، سبب بروز شگفتی و سردرگمی خیلی از دانشمندان و محققان شده است. یک گروه تحقیقاتی سوئدی که برای بررسی این شیء به اعماق اقیانوس رفته بودند، به جای یافتن پاسخ، با پرسش‌های بیشتر و عجیب تری روبه‌رو شده اند.این گزارش، در نوزدهم ژوئن ۲۰۱۱، یک تیم گنج یاب سوئدی که با دستگاه‌های ردیاب خود در کف دریای بالتیک مشغول جستجو بود، متوجه یک شیء خیلی عجیب و غریب و دایره‌ای شکل به قطر ۶۰ متر شد که در عمق ۹۰ متری کف دریا قرار گرفته است.
متخصصان بین المللی با وجود تلاش بسیار، نتوانستند برای تصویری که این تیم با دستگاه «سونار» از شیء مذکور تهیه کرده بودند، توضیحی بیابد؛ به همین دلیل باعث شد، گروه دیگری با نام «تیم اقیانوس ناشناخته» برای کشف رمز این پدیده رهسپار محل کشف آن شود.
در این باره، یکی از اعضای این تیم در گفت‌وگو با نشریه «دیلی میل» گفته: «ما چیزهای بسیاری در توضیح این پدیده شنیده‌ایم؛ از مشابهت آن با فضاپیمای Millennium Falcon جرج لوکاس (فیلم جنگ‌های ستاره‌ای) تا این ادعا که شیء مذکور دریچه ورود به جهان دیگر است؛ این که جهنم در زیر آن هست و مواردی از این دست».
سفینه Millennium Falcon در فیلم جنگ‌های ستاره ای جورج لوکاس
این شیء بزرگ، سه تا چهار متر ارتفاع و نزدیک ۶۰ متر قطر دارد. اعضای تیم اکتشاف آن را با عنوان چیزی دایره وار با لبه‌های زمخت و طرفین مقعر توصیف کرده‌اند که شبیه یک قارچ بزرگ و یا فضاپیمای فیلم جنگ‌های ستاره ای است.
بخش مرکزی این شیء دارای یک حفره تخم مرغی شکل است که به سمت درون آن امتداد می یابد. پیرامون این حفره، زائده‌های مدوری دیده می‌شوند که شبیه خروجی‌های کوچک سوخت هستند. سنگ‌های اطراف این زائده‌ها نیز با چیزی شبیه دوده پوشیده شده است.
«پیتر لیندبرگ»، از اعضای تیم اکتشاف گفته است: «از آن جا که تاکنون هیچ فعالیتی از آتشفشانی در دریای بالتیک گزارش نشده است، این یافته عجیب‌تر جلوه می‌کند… ما می توانیم فرض کنیم این شیء یک پدیده طبیعی است، اما این عجیب‌ترین چیزی است که من تاکنون به عنوان یک غواص حرفه‌ای تجربه کرده‌ام».یکی دیگر از مشاهداتی که توسط تیم اکتشاف در جلسه‌ای خصوصی مطرح شده بود ، وجود یک رد و اثر ۳۰۰ متری است که به عنوان یک گذرگاه و یا مسیر سراشیبی وصف شده است که در بستر دریا پهن‌تر شده و نهایتاً به شیء مذکور ختم می شود.

سالار د یونی در بولیوی، بزرگ ترین صحرای نمک جهان


قطعا کشور بولیوی یکی از کشورهای پر جاذبه و واقعا دیدنی دنیاست که پدیده های اسرار آمیز زیادی را در خود جا داده است. این کشور به دلایل مختلف چندان شناخته شده نیست و شاید آدم های معمولی فکر کنند که اصلا به چه دلیلی باید به بولیوی سفر کنیم؟ ولی افرادی که در مورد این کشور مطالعه کرده اند و کمی از آن اطلاعات دارند می دانند که با کشور شگفت انگیزی روبرو هستند. مثلا آیا هیچ می دانستید که بزرگ ترین صحرای نمکی جهان در بولیوی قرار دارد؟ منطقه ی شگفت انگیزی به نام سالار د یونی که در آن تا جایی که چشم کار می کند، زمین سفید است و بی انتها.

در جنوب غربی کشور بولیوی و در نزدیکی کوه های آند، یکی از فریبنده ترین چشم اندازهای آمریکای جنوبی نهفته است، جایی به نام سالار د یونی. این منطقه ی به شدت خیره کننده نه هر ساله، بلکه هر روزه! عکاسان زیادی را به دیدن خود می کشاند تا بتوانند از چشم انداز خیره کننده ی این مکان و دریاچه های شورآبی که شاهکاری از طبیعت است و بر اساس شکل گیری های طبیعی زمین به وجود آمده است، عکس بگیرند. این زمین نمکی منطقه ای به وسعت ۱۰۵۸۲ کیلومتر مربع است و بزرگ ترین زمین نمک جهان به شمار می آید. جالب است بدانید که طبق تخمین هر ساله ۱۰ میلیون تن نمک از این زمین استخراج می شود!

در فصل تابستان و به طور کلی در زمانی که هوا خشک و گرم باشد، آب آن کاملا خشک می شود و به منطقه ای وسیع از نمک خشک تبدیل می شود اما در فصل های بارانی، دریاچه ای که در نزدیک آن جا وجود دارد و پوپو (Poopó) نام دارد، به این منطقه سرازیر می شود و به همین خاطر روی این زمین وسیع سفید رنگ را لایه ای از آب فرا می گیرد. این موضوع باعث به وجود آمدن منظره ی بسیار زیبایی می شود و تصویر آسمان و ابرها تماما روی زمین منعکس می شود انگار که دو آسمان وجود دارد! به همین خاطر است که به سالار د یونی در بولیوی بزرگ ترین آینه طبیعی جهان هم گفته می شود.

در زیر سطح سالار د یونی در بولیوی دریاچه ای شورآب به عمق ۲ تا ۲۰ متر وجود دارد. این دریاچه از نمک سفتی پوشیده شده است و لایه های نمک آن از ۱۰ سانتیمتر حتی تا چند متر است. در مرکز سالار هم چند جزیره وجود دارد که در واقع این جزیره ها بقایای آتشفشان های باستانی در منطقه بوده اند. وقتی که به آن نگاه می کنید فورا یاد زمین های مرجانی شکل و ساختارهای کف دریا می افتید که از فسیل ها و جلبک ها تشکیل شده اند.سالار د یونی در بولیوی مقادیر سیار بالایی سدیم، پتاسیم و لیتیوم و منیزیم را در خود دارد و بوراکس هم ماده ی دیگری است که در آن پیدا شده است. تخمین زده شده که این زمین نمکی بیشتر از ۵۴۰۰۰۰۰ تن نمک دارد و در واقع کشور بولیوی بیشتر از نصف منبع های لیتیوم جهان را در اختیار دارد. در حال حاضر هیچ برنامه ی خاصی برای معدن کاری در این منطقه وجود ندارد و دولت بولیوی اجازه نمی دهد که هیچ اکتشاف و کند و کاوی در این منطقه انجام شود. به جای این تا حالا سعی کرده است تا برنامه هایی برای نگهداری از این میراث طبیعی اجرا کند و در این مورد هم موفق بوده استنمک هایی که در ساخت هتل های نمکی در بولیوی به کار رفته است از همین دشت نمک استخراج شده است ،  این نمک نه تنها در ساخت اسکلت و بدنه و نمای هتل، بلکه در وسایلی که در داخل این هتل ها هستند هم به کار رفته است. حتی سقف این هتل ها هم از جنس نمک است. اولین هتلی که از این دست ساخته شد، هتل de Sal Playa نام داشت که بین سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ در وسط زمین نمکی ساخته شد و خیلی زود تبدیل به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری بولیوی شد و حتی به یک مقصد گردشگری تبدیل شد! یعنی گردشگران سفر به این منطقه سفر می کردند فقط برای این که بتوانند این هتل را ببینند.

نکته ای که در مورد سالار دیونی در بولیوی هست این است که این دشت نمکی کاملا عاری از هر گونه حیوان و موجود زنده و هر نوع گیاهی است که البته کاکتوس های بزرگ و غول پیکر در این میان استثنا هستند، آن ها با نرخی برابر ۱ سانتیمتر در سال رشد می کنند و اکثرا طول آن ها حتی تا ۱۲ متر هم می رسد! اکثر این کاکتوس ها اغلب به شکل بوته هایی از خار دیده می شوند.درست است که در سرزمین نمکی هیچ موجودی نمی تواند زنده بماند ولی پرنده هایی که به صورت فصلی به این منطقه می روند استثتا اند. می توان فلامینگوهای صورتی رنگ را دید که رگ صورتی آن ها از جلبک های صورتی ای می آید که می خورند.

رودخانه  هامبر در کانادا

رودخانه ها همیشه گردشگرپذیر بوده اند. امکان ندارد از یک گوشه زمین آبی رد شود و آبادانی ای باشد، اما چند نفر کنار این آب بساط تفریح شان را راه نیندازندرودخانه ای با نام هامبر در کانادا واقع می باشد که باعث تعجب همگان شده است. در این رودخانه عجیب گویا سنگها به همدیگر وصل هستند و یا توسط یک ریسمان به یکدیگر متصل شده اند ،در صورتی که بین این سنگها هیچ اتصالی وجود ندارد.!  

یخچال های Skaftafell ایسلند

این کشور شامل یک جزیرهٔ بزرگ و چند جزیرهٔ کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته‌اند.مجموعه یخچال های طبیعی در ایسلند شامل بلندیهای یخی و غارهای یخی هستند.
در حدود ۷۵ درصد از تأمین آب تازه‌ی دنیا در یخ کوهی به دام افتاده است.
یخچال‌های دنیا، بسیاری از گردشگران را در طول سال جذب می‌کنند. امتدادهای طولانی دست نخورده، مناظر سفید رنگ و هوای آرام واقعاً دلربا، مفتون و مجذوب کننده است. به مدت زیادی، یخچال‌های طبیعی میل مسافران ماجراجوی زیادی را جذب کرده‌اند اما در دهه‌‌های اخیر آنها به دلایل نادرست سوژه روزنامه‌ها شده‌اند. در چند سال گذشته، موضوع گرم شدن جهانی هوای کره‌ی زمین باعث ظهور نگرانی‌های جدی در مورد تخلیه مناطق یخی زمین شد. به خاطر افزایش کلی دمای سیاره‌ی ما در طول دهه‌ی گذشته، یخ‌های یخچال با سرعت زیادی در حال ذوب شدن هستند و در نتیجه این پتوهای یخی در حال پسروی‌اند.یخچال‌های بزرگ و عظیم جزو جذاب‌ترین شگفتی‌های طبیعی زمین هستند – این یخچال‌ها در لحظه‌ای آرام و مهربان و بی‌خطر و در لحظه‌ای دیگر ‌بی‌رحم و خائن هستند. این یخچال‌ها به تدریج از کوه‌های بلند زمین به سمت مناطق پست پایین می‌آیند و گستره‌ی عظیمی از مناطق قطبی را پوشش می‌دهند. این یخچال‌ها در طول میلیون‌ها سال شکل گرفته و ذوب شده‌اند در نتیجه برخی از عالی‌ترین مناظر زمین را شکل داده‌اند. با وجود حالت غیر قابل پیش بینی آنها، مردم جذب زیبایی این ورقه‌های سفید یخ که مناطق وسیعی از زمین را پوشش داده‌اند، می‌شوند و بارها و بارها به سمت آنها کشیده می‌شوند.یخچال واتنا جوکل بالاترین رتبه را در میان یخچال‌های بزرگ اروپا دارد. هم چنین یخچال آکا واتنا یکی از حجیم‌ترین یخچال‌ها در ایسلند است.
* یخچال واتنا جوکل کل منطقه‌ای به مساحت ۸۱۰۰ کیلومتر مربع را پوشش داده است. این توده‌ی یخی نه تنها در کل اروپا بلکه در خارج از مناطق قطبی نیز، بزرگ‌ترین قله‌ی یخی را شکل داده است.
* یخچال واتنا جوکل حدود ۸ درصد از کل منطقه‌ی ایسلند را پوشش داده است و چندین آتش فشان فعال زیر آن دارد.
گردشگری : این یخچال بخشی از پارک ملی واتنا جوکل را تشکیل می‌دهد و یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در جنوب شرقی ایسلند است. گردشگران این اجازه را دارند که گردش‌های تماشایی و دیدنی همراه با راهنما روی یخچال داشته باشند.

تصویر عجیب از رودخانه کتاب در کشور کانادا

تصویری از شهر تورنتو کانادا و رودخانه‌ای که برای جلب توجه مردم برای کتاب خوانی و مطالعه است. ایرانیان سابقه و تاریخ درخشانی در فرهنگ و هنر داشته و سهم ما در این زمانه از تاریخ در تالیف کتاب‌های معروف و بین المللی و جهانی چیست؟، مثنوی مولوی، حافظ، سعدی، شاهنامه فردوسی و رباعیات خیام در زمره ١٠٠ کتاب برتر و پرفروش قرن بیستم بوده است.