شگفتی های جهان قسمت پنجم

شگفتی های جهان قسمت پنجم

چشمه Fly نوادا، آمریکا

چشمه آب گرم پرواز (Fly Geyser) واقع در ایالت نوادا در آمریکا، یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده است. این آبگرم در نزدیکی لبه مخزن پرواز قرار دارد و ارتفاع آن تنها ۱٫۵۲۵ متر است و اگر ارتفاع آن را با تپه ای که روی آن نشسته حساب کنیم، ۳٫۶۶ متر خواهد بود. چشمه آب گرم پرواز به طور کامل یک پدیده طبیعی نیست، بلکه به طور تصادفی هنگام حفاری یک چاه در سال ۱۹۱۶ ایجاد شده است. عمل حفاری به مدت چندین دهه ادامه پیدا کرد تا اینکه در دهه ۱۹۶۰ آب گرمی از یک نقطه با دیواره ی نازک سرازیر شد. مواد معدنی حل شده در آب افزایش پیدا کرده، روی هم انباشته شد و تپه ای به وجود آورد که چشمه آب گرم پرواز روی آن قرار گرفته است. این تپه هنوز هم تا به امروز در حال رشد است.چشمه آبگرم پرواز با استفاده از یک حصار بلند و درهای قفل شده، محافظت می شود اما با وجود این محافظت ها، بیشتر مردم ترجیح می دهند برای دیدن بهتر منظره از نرده ها عبور کنند.چشمه آب گرم پرواز در فاصله ۳۲ کیلومتری شمال گرلاخ، در شهرستان واشو، نوادا قرار دارد. این چشمه آبگرم تقریبا ۱٫۳ مایل از جاده فاصله دارد ولی آنقدر بزرگ است که از ده ها متر دورتر دیده می شود.این چشمه آبگرم علاوه بر اینکه خواص درمانی زیادی دارد، به دلیل وجود املاح معدنی خاص با رنگ های متفاوت، تابلویی هفت رنگ را مقابل چشمان گردشگران می آورد. در این آب گرم ماهی های کوچک، قوها و مرغابی های وحشی زندگی می کنند و این آبشار کوچک سنگی را به یک منطقه شگفت انگیز تبدیل می سازند.گردشگرانی که قصد سفر به این آبگرم شگفت انگیز را دارند، معمولا ساعات ظهر را برای این کار انتخاب می کنند. چون در این صورت آب و آفتاب تصویری خلق می کند که نمونه اش را هیچ جای دیگر نمی توان دید. آب تا ارتفاع ۲ متری پاشیده می شود و قطرات ریز آن به همه جا می پاشد. خورشید هم با تابیدن به این آب معدنی نمایی هزار رنگ به آبگرم می دهد.

غار Huanglong

غار Huanglong یک غار تودرتو و هرآنچه از یک غار انتظار دارید می‌باشد. غار‌های این منطقه به دو دسته خشک و آبی تقسیم می‌گردند، در این منطقه غار‌های خشک به نام hangdong و shuidong غار‌های آبی نامیده می‌شوند.
هنگام بازدید از غار‌ها سایه‌های موجود در غار شمارا بار‌ها خیره و میخکوب خواهند کرد. در صورتیکه زمان زیادی برای بازدید ندارید، حتما از Maze دیدن نمایید، ماز بهترین منطقه در غار می‌باشد وجود تاج و تختی برای مار‌های بالدار که توسط ستون‌های متعدد سنگی و استالاگمیت‌ها محصور شده است حس افسانه گونه‌ای به این قسمت از غار داده است.

غار کرم های شب تاب، نیوزلند

درخشش کرم های شب تاب در غار های نیوزلند می خواهد ثابت کند که این کشور به اندازه ای که در روی زمین زیبا و جذاب است در زیر سطح زمین هم جاذبه های فوق العاده ای  دارد .

منطقه واتوما در نیوزلند به علت داشتن غار های زیاد در سراسر جهان بسیار مشهور است .در غار های آهکی این منطقه یکی از جادویی ترین حشرات روی زمین زندگی می کند و آن کرم شب تاب است .

تصور کنید در یک محیط کاملا بسته و تاریک نور کرم های شب تاب چه زیبایی فوق العاده ای می تواند خلق کند . حالا به این تصاویر تهیه شده توسط شان جفرز نگاهی بیاندازید او در یک سال گذشته تمام وقت خود را صرف عکاسی از محیط داخل غار با کرم های شب تاب کرده است .او برای تهیه این عکس ها با یک سه پایه وارد آب سرد شده و روزانه بین شش تا هشت ساعت عکاسی می کرده و در پایان چنین آثاری را خلق کرده که به گفته خودش ارزش این سختی ها را داشته است.

M5XPAX Couple standing under sky of Glowworms in Waipu Caves,New Zaland

غار ویتومو گلو ورم در سال ۱۸۸۷ کشف شد و دو سال بعد به عنوان یک جاذبه گردشگری معرفی شد .زمانی که  کرم های شب تاب داخل این غار ها را روشن می کنند به نظر می آید وارد دنیای ستارگان شده ایم و بین کهکشان ها هستیم.

بطور کلی کرم های شب تاب دارای نور فسفرسنت هستند . بعضی از آنها  نور آبی رنگ از خود ساتع کرده و بعضی دیگر نور سبز رنگ می دهند چنین نور هایی در داخل غار یک فضای سورئال و رویایی را برای عکاسان و بازدیدکنندگان ایجاد کرده است .

 

کوه  Mount Roraime، ونزوئلا

کوه رورایما Mount Roraima در ونزوئلا یکی از مناطق دیدنی جهان است و دلیل آن شکل کوه است که به یک میز شبیه است. طول این کوه ۴۰۰ متر از چهار طرف است و تنها راه بالا رفتن از این کوه وجود شیبی طبیعی به شکل پله است. آسمان بر بلندای این کوه هر روز می*بارد و موجب می شود، از همه طرف*های آن آبشارهایی روان شود که از جمله بلندترین آبشارهای جهان به شمار می آید.

بر فراز منطقه جنگلی مرزی بین دو کشور برزیل و ونزوئلا یکی از زیبا ترین کوه های جهان که قله ای مسطح دارد سر برافراشته که الهام بخش نویسنده بزرگ آرتور کانندویل در خلق کتاب دنیای گمشده است.
کوه رورایما یکی از قدیمی ترین و شگفت انگیز ترین کوه ها و ساختارهای شکل گرفته روی زمین است که چشم نواز و تحسین برانگیز، خودنمایی می کند.

یخ های زمردین روی دریاچه بایکال، روسیه

روسیه از آن دسته کشورهایی است که وقتی برای سفر به آن برنامه ریزی می کنید، حتی فکرش را هم نمی کنید که دارید به چه سرزمین پهناور و فوق العاده ای سفر می کنید. دریاچه بایکال در این کشور، شگفت انگیز، دیدنی و رویایی است و آنقدر زیباست که هر کسی با دیدن آن، از خود بیخود می شود.

دریاچه بایکال یکی از مشهورترین دریاچه‌های جهان است که در کشور روسیه قرار دارد. با فرا رسیدن فصل سرما و یخ زدن آب این دریاچه، چشم‌انداز زیبایی پدید می‌آید که سوژه یک عکاس روسی شده است.

دریاچه سحرآمیز بایکال در ناحیه سیبری شرقی در کشور روسیه واقع شده است و قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه جهان به حساب می‌آید. دریاچه هلالی شکل بایکال حدود ۲۵ الی ۳۰ میلیون سال قبل در شکاف یک دره قدیمی، یعنی در مکانی که پوسته زمین به آرامی در حال کشیده شدن است، شکل گرفت. این دریاچه توسط ۳۰۰ رود مختلف تغذیه می‌شود. همچنین دریاچه بایکال دارای خط ساحلی به طول ۲۰۰۰ کیلومتر است که در نوع خود عددی باورنکردنی است.

در این ناحیه که زیبایی آن گویی شما را به دنیایی دیگر می‌برد، گردشگران می‌توانند از ساحل دریاچه چشم‌اندازهای خارق‌العاده‌ای را از کوه‌هایی که اطراف این دریاچه را فرا گرفته‌اند، مشاهده کنند.

در عمق ۱۶۳۷ متری از این دریاچه، چیزی در حدود یک پنجم از منابع آب غیرمنجمد و شیرین جهان وجود دارد که در بیشتر نقاط دریاچه، این آب به میزان کافی خالص بوده و قابل آشامیدن است.

دریاچه بایکال به عنوان یک جواهر واقعی که روی تاج سیبری خودنمایی می‌کند، در سال ۱۹۹۶ به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد.

یک عکاس اهل مسکو به نام کریستینا مکیوا (Kristina makeeva) که از طرفداران سرسخت این ناحیه آرام است، در یک مجموعه از آثار عکاسی خود به نام «چیزهای جادویی ساده» (Simple magic things)، تلاش کرد که جادوی این دریاچه قدیمی را به تصویر بکشد. وی به طور خاص هنگامی که دریاچه به صورت یخ‌زده درمی‌آید، از آن عکاسی می‌کند.

در این عکس‌ها شما می‌توانید حباب‌هایی را مشاهده کنید که به هنگام منجمد شدن اکسیژن برآمده از گیاهان در زیر دریاچه در زمان صعود به سطح دریاچه تشکیل شده‌اند. دریاچه بایکال یکی از زلال‌ترین دریاچه‌های جهان است به طوری که طی یخبندان زمستانی، زلالی و شفافیتی تا عمق ۴۰ متری را ارائه می‌دهد. این دریاچه همچنین زیست بوم هزاران گونه گیاهی و جانوری است که برخی از آن‌ها در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی‌شوند.

خانم کریستینا در مورد دریاچه گفته است:

دریاچه بایکال یکی از عجایب روسیه است. من هرگز منظره زیباتری از یخ را در جای دیگری از دنیا ندیدم. وقتی حباب‌های متان و اکسیژن ناشی از گیاهان یخ می‌زنند، یک مدل سه بعدی باورنکردنی از کیهان ایجاد می‌شود.

تپه های ژانگی دانکسیا در چین

این پارک ملی با نام کوهستان رنگارنگ هم معروف شده و یکی از جاذبه های گردشگری چین می باشد. پارک ملی ژانگی دانکسیا در یک محوطه کوهستانی قرار گرفته است. قله هر کوه تیره رنگ است و از دور که از دامنه تا بالای کوه و تپه ها را تماشا می کنید، انگار جعبه ای مداد رنگی هزار رنگه است.تا سال ۲۰۱۰ این محوطه کوهستان رنگی نام داشت اما پس از آن با نام پارک ملی ژانگی دانکسیا معروف شد و اکنون در فهرست آثار ملی کشور چین در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. سالانه توریست های بسیاری برای دیدن این پارک به چین می آیند و این کوه های رنگین کمانی در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد، چراکه جزء یکی از طبیعی ترین پدیده های زمین شناسی هستند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت رنگین کمانی بودن این کوه ها چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که این کوه ها از جنس کرتاسه، لای سنگ یا سیلتستون و ماسه سنگ هستند. این سنگ ها با مواد معدنی و آهن ترکیب شده اند و باعث به وجود آمدن رنگ های جدید شده اند.پارک ملی دانکسیا تا سال های سال چندان مورد توجه نبود و از میان گردشگرانی که به چین سفر می کردند، کمتر کسی به سراغ بازدید از این پارک می رفت. اما وقتی که سازمان یونسکو این منطقه زیبا را ثبت جهانی کرد، آوازه آن در کل دنیا طنین انداز شد. کافیست تا این کوه های رنگارنگ را از نزدیک تماشا کنید تا محو زیبایی وصف نشدنی اش شوید.هنگامی که وارد این کوهستان می شوید یک راه چوبی وجود دارد که به دره ها و بلندی های کوهستان ختم می شود. شما می توانید با قدم زدن در این راه چوبی حس و حالی را تجربه کنید که شاید تا به حال مانندش را تجربه نکرده باشید. در این راه تا چشم کار می کند همه جا رنگارنگ است و پس از آن ۶۶۶ پله رو به روی تان قرار می گیرد که در صورت تمایل می توانید نیم ساعته از آن بالا بروید. توصیه می کنیم پیش از اینکه از پله ها بالا بروید با خودتان مقداری آب و خوراکی های شیرین بردارید چراکه ممکن است در طول راه فشار تان افت کند.بهترین زمان بازدید از پارک ملی ژانگی دانکسیا، ماه ژوئن و سپتامبر است. در این دو ماه بارش هایی کوتاه رخ می دهد و پس از تابش نور خورشید مناظر این منطقه بی نظیر تر از قبل می شوند. این پارک در استان گانسو و در خارج از شهر قرار دارد و برای دسترسی به آن باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. پارک ژانگی در غرب چین و در نزدیکی شهر ژانگیه قرار دارد.

 

 

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *