شگفتی های جهان قسمت سوم

شگفتی های جهان قسمت سوم

گودال آبی بلیز

 

گودال آبی بلیز در نزدیکی جزیرهٔ امبرگریس کی، کشور بلیز در آمریکای مرکزی است، این گودال در فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری در شره “بلیز” واقع شده است.

حفره آبی بلیز(belize water hole) دایره ای به طول ۳۰۰ متر و عمق ۱۲۴ متر است. در اواخر عصر یخبندان این گودال در ورودی دهانه یک مجموعه غار بوده است و زمانی که سطح دریا بسیار پایین بوده با تجمع مرجان‌ها در طول زمانی بسیار طولانی به وجود آمده است. وقتی که یخها ذوب شدند و سطح آب بالا آمد غارها به زیر آب فرو رفتند و این بهشت را برای شجاع‌ترین غواصان به جا گذاشتند. اکوسیستم این حفره مورد توجه بسیاری از دانشمندان و محققان قرار گرفته و البته گروه بسیار زیادی از ماجراجویان هم به این منطقه راهی شده اند که به همین دلیل این حفره آبی بزرگ به عنوان یکی از مقاصد برتر زیردریا است.

گودال آبی بلیز یکی از عجیب‌ترین پدیده طبیعی در جهان بلیز به عنوان تنها کشور عضو کاریکام در منطقه آمریکای مرکزی است که تمامی مردم آن به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی مسلط هستند. بلیز کشوری در آمریکای مرکزی است، پایتختش بلموپان است بلیز کم جمعیت‌‌ترین و کوچک‌‌ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی به شمار می‌آید. این کشور از شمال با مکزیک و از غرب و جنوب با گواتمالا همسایه است.

شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند

 

شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند که به عنوان هشتمین شگفتی طبیعی جهان شناخته می‌شود، در سال ۱۸۸۶ میلادی به دلیل فوران آتشفشان ناپدید شده بود اما حالا دوباره نشانه‌هایی از آن شناسایی شده است.

با گذشت بیشتر از یک قرن، اینک محققان با اطمینان زیادی از کشف دوباره ی شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند صحبت می‌کنند. پیش از این تصور می‌شد که این مکان طبیعی نابود شده است. شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند ، یکی از عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین و زیباترین ساختارها در کره زمین به شمار می‌رفت اما این مکان در سال ۱۸۸۶ میلادی بر اثر فوران آتشفشان ماونت تاراورا، در زیر انبوعی از ماگمای مذاب، ناپدید شد و دیگر اثری از آن نبود و دانشمندان فکر میکردند که این مکان از بین رفته است.

حالا محققان پس از ۱۳۰ سال، از کشف دوباره این شیب های پلکانی خبر می‌دهند و ادعا شده است که آن را در زیر لایه‌هایی از خاکستر و لجن شناسایی کرده‌اند. این مکان، زمانی به عنوان دنیایی جذاب از طبیعت بکر شناخته می‌شد. دانشمندان، این پدیده را بزرگ‌ترین رسوبات سیلیکاتی موجود در دنیا به شمار می‌آورند و اکنون این احتمال داده می‌شود که بخشی از آن در زیر خاکسترهای ناشی از فوران آتشفشان ماونت تاراورا، سالم باقی مانده باشد. علت رنگ عجیب شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند یکی از نکات جالب توجه این شیب های پلکانی، رنگ صورتی آن است. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که وجود نوعی باکتری رنگی موسوم به Thermus Ruber عامل اصلی صورتی شدن این ساختار طبیعی است. این باکتری‌ها را می‌توان هم‌خانواده باکتری های رنگی موجود در منطقه یلو استون آمریکا دانست. به این ترتیب با کشف دوباره شیب های پلکانی سفید و صورتی نیوزلند ، می‌توان انتظار داشت که عجایب هفت گانه طبیعی جهان به عجایب هشت گانه تبدیل شود.

شفق قطبی

شفق قطبی در هر دو قطب کره زمین قابل مشاهده است که با نمایش نورهای زیبایش به «پرتو شمالی» یا «پرتو جنوبی» مشهور است. برخلاف دیگر شگفتی‌هایی که در این فهرست قرار دارند، شفق قطبی را می‌توان از مکان‌های مختلفی بر روی زمین دید . هر چه عرض جغرافیایی مکانی بیشتر باشد، احتمال مشاهده کردن این شفق‌ها نیز افزایش می‌یابد.

اگرچه بسیاری از شگفتی‌های طبیعی جهان، بر روی زمین یا در دریاها قرار دارند، اما برای دیدن شفق قطبی بایستی به آسمان خیره شد. شفق‌های قطبی نورهای بسیار زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند و معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آن‌ها در یونوسفر تشکیل می‌شوند و در سپیده‌دم قطبی قابل رویت هستند. دلیل به وجود امدن این پدیده، برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین است که پس از برخورد با جو زمین، موجب شکل‌گیری نورهای رنگارنگ می‌شود. یون‌کُره یا یونیسفر در مرتفع ترین لایه‌ی جو قرار دارد. این لایه پرتوهای خطرناک فرابنفش و پرتو ایکس خورشید را جذب کرده و مانند سقفی از ورود آن‌ها به زمین جلوگیری می‌نماید تا زندگی بر روی کره زمین امکان‌پذیر شود.
انسان‌ها به مدت هاست به‌دنبال پاسخ و چرایی تابش این نورها می گردند؛ حتی در نوشته‌ها و کتب یونان باستان، اساطیر اسکاندیناوی و قرون وسطی نیز به این پدیده اشاره شده است

استخر شیطان

ابشار ویکتوریا در جنوب قاره آفریقا بر روی رودخانه زامبزی و بر روی خط مرزیزامبیا و زیمبابوه وجود دارد. ترسناک ترین استخر دنیا در بالای این آبشار ۱۰۸ متری قرار دارد. این استخر که به آن استخر شیطان گفته میشود، به صورت طبیعی و در بین صخره های بالای آبشار تشکیل شده است و فقط در فصول کم باران از سپتامبر تا دسامبر که سطح آب پائین است می توان در آن شنا کرد و این مکان بسیا بسیار خطرناک بوده برای شنا کردن در ان باید بسیار مراقب بود به طوری که توصیه می شود اصلا در ان شنا نکنیم .

یکی از دیدنی ترین کشورهای جنوب آفریقا کشور زامبیا است که از زیباترین طبیعت ها و چشم اندازهای دنیا را هم دارد و به همین دلیل گردشگران زیادی را مجذوب خود کرده است. آبشارهای ویکتوریا که در این کشور قرار دارند تقریبا معروف ترین جاذبه ی آن هستند و دلیل اصلی سفر به زامبیا برای خیلی از گردشگران این کشور هم دیدن این آبشار است، آبشاری که در قسمتی از آن، آن هم درست بر لبه آن می توانید شنا کنید، فقط کافیست تصور کنید که شنا بر لبه ی یکی از بزرگترین آبشارهای دنیا چه طعمی دارد… اما با دیدن این آبشار احتمالا سوال های زیادی در ذهنتان به وجود می آید مثلا اینکه استخر شیطان چقدر امن است و یا اینکه چطور ممکن است بر لبه ی آبشار شنا کرد اما زنده ماند و…

اگر چه ویدئو های زیادی از آبشارهای ویکتوریا در اینترنت وجود دارد اما هیچ کدام از آن ها نمی تواند به طور کامل جواب سوالات شما را بدهد.

باغ سمی ایتالیا

این باغ گیاه شناسی، سال ۱۵۴۵ به دستور سنا رییس جمهور ونیزی به قصد پرورش گیاهان خاص و دارویی در شهر پادوا ایتالیا تاسیس شد و حدود ۲۲۰۰۰ متر مربع وسعت دارد

 این مجموعه به دانشگاه پادوا وابسته است و قدیمی ترین باغ گیاه شناسی جهان می باشد که هنوز در محل اصلی خود قرار دارد این باغ از جهت دارا بودن گونه های خاص گیاهی و هچنین طراحی تاریخی آن حائز اهمیت است و در سال ۱۹۹۷ توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی و اصلی ترین باغ گیاه شناسی جهان معرفی شد

در گذشته گردشگران تور ایتالیا اجازه بازدید از این باغ سمی و مرگبار را داشتند اما پس از کشته شدن چند تن از آن ها دیگر چنین اجازه ای به گرشگران داده نمی شود چرا که در پادواست گونه های سمی و خطرناکی از گیاهان پرورش داده می شود که اگر توسط شخصی لمس شوند قادر به گرفتن جان آن فرد هستند و بازدید از این باغ ممکن از به قیمت جان بازدید کنندگان تمام شود امروزه این باغ صرفا برای انجام تحقیقات می باشد و تنها گیاه شناسان اجازه ورود به آن را دارند گیاهان سمی که در این باغ پرورش داده می شوند از لحاظ پزشکی و دارویی دارای اهمیت هستند و یکی از اهداف پرورش آن ها تشخیص گیاهان مفید از غیر مفید است

اما سمی و مرگبار بودن این باغ چیزی از زیبایی های آن کم نمیکند گونه های مختلف گیاهان و اشکال عجیب و جذاب هر یک از آن ها میتواند نظر هر بیننده ای را جلب کند این باغ سمی و مرگبار از چند بخش مختلف تشکیل شده که به شرح زیر می باشد:
بخش گیاهان خاک نیتروژن که مربوط به گیاهانی است که از نیروژن و پروتئین حشرات موجود در خاک تغذیه میکنند
بخش گیاهان سمی و دارویی که بخش اصلی این باغ گیاه شناسی می باشد
بخش مربوط به گیاهان منطقه یوگانان و تریوئنتو که این بخش به جمع آوری و نگهداری از گیاهانی که در معرض خطر انقراض هستند اختصاص دارد

درمان سرطان به کمک شهاب سنگ

 

۶۵ میلیون سال پیش یک شهاب‌سنگ ۱۰ کیلومتری به زمین برخورد کرد که برخی معتقدند سبب نابودی دایناسورها نیز شده است. این شهاب‌سنگ فلز کمیاب ایریدیوم را به زمین آورد که محققان انگلیسی و چینی در دانشگاه (Warwick) و دانشگاه (Sun Yat Sen) به این نتیجه رسیده‌اند که از آن می‌توان برای درمان سرطان مورد استفاده قرار داد بدون آنکه سلول‌های سالم در زمان درمان آسیب ببینند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، استفاده از لیزر در تکنیک‌های درمان سرطان و هدف‌گیری دقیق تومورها در حال گسترش است. این روش بر خلاف شیمی‌درمانی دقت بسیار زیادتری دارد و سلول‌های جانبی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
در قدم اول محققان ترکیبی از ایریدیوم و مواد ارگانیک ایجاد کردند و آن را بر روی یک تومور سرطان ریه که در آزمایشگاه کشت داده شده بود مورد آزمایش قرار دادند و وقتی که نور لیزر از طریق پوشش مشابه پوست عبور کرده و به این ترکیب رسید، این ترکیب فعال می شود و اکسیژن موجود در آن آزاد می شود و و به طور تاثیر گذار سلول‌های سرطانی را از داخل نابود می‌کند.

 

سرد ترین جای جهان

سردترین نقطه شناخته شده در منظومه شمسی، خیلی از زمین دور نیست. در سال ۲۰۰۹ مدارگرد اکتشافی ناسا دهانه‌ای را در نزدیکی قطب جنوب ماه شناسایی کرد که در بخش سایه ماه قرار دارد. دمای این منطقه تنها ۳۳ درجه کلوین (۲۴۰- درجه سانتی‌گراد) است؛ دمایی به مراتب سردتر از هر دمایی که بر روی پلوتوی سرد و تاریک اندازه‌گیری شده است. با ادامه کاوش‌ها و بهبود وسایل اندازه‌گیری، این رکورد ممکن است به نقطه ی دیگری در منظومه شمسی انتقال داده شود. قمر سیاره‌ای غیر از زمین و یا شاید سیاره کوتوله دیگری که به مراتب دورتر از پلوتو نسبت به خورشید قرار دارد. سیاره‌ای که شاید دهانه‌های آتشفشانی پوشیده و سرد مختص به خود را داشته باشد.

اما در ماورای منظومه شمسی، صخره‌های به مراتب سردتری وجود دارد. احتمالا سردترین این سیارک‌های تنها و آواره در فضاهای خالی بین کهکشانی قرار گرفته‌اند. دمای این نقاط که تنها توسط تابش ضعیف زمینه کیهانی به جا مانده از مهبانگ و اندک نور ستارگان دوردست گرم می‌شوند، احتمالا نباید بیشتر از ۳ درجه کلوین باشد.

از آنجایی‌که تابش زمینه کیهانی با دمای ۲.۷ درجه کلوین در تمام عالم پراکنده است، امکان دارد تصور کنید که هیچ جایی نمی‌تواند سردتر از این دما وجود داشته باشد. اما بر خلاف تصور شما، یک توده ی گازی به نام سحابی بومرنگ که ۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، دمایی تنها برابر ۱ درجه کلوین دارد. این سحابی به سرعت در حال گسترش است که باعث می‌شود گاز موجود در آن به طرز تاثیر گذاری سرد شود؛ فرایندی که مشابه سیستم خنک‌کننده یک یخچال خانگی یا دستگاه تهویه مطبوع است.

با وجود اینکه سحابی بومرنگ به عنوان سردترین جسم طبیعی کشف شده شناخته می‌شود، جایی بر روی زمین وجود دارد که در آنجا انسان روی دست طبیعت بلند شده است. در سال ۱۳۸۲ دانشمندان موفق شدند در یکی از آزمایشگاه‌های موسسه فناوری ماساچوست ابری از اتم‌های سدیم را تا دمای ۰.۴۵ نانوکلوین سرد کنند. دمایی که کمتر از نیم میلیاردیم درجه بالاتر از صفر مطلق است و به نظر می‌رسد که سردتر از هر دمایی است که عالم با همه گستردگی خود بتواند کاربردی برای آن داشته باشد.

 

 

 

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *