پوست مصنوعی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

پوست مصنوعی آینده با حس همزمان لامسه، رطوبت و دما

محققان مؤسسه فناوری تکنیون با استفاده از ذرات ریز طلا و نوعی رزین توانسته‌اند به کشف چگونگی ساخت نوع جدیدی از حسگر منعطف نائل شوند که در آینده می‌توان آن را در پوست الکترونیکی ادغام کرد

اگر دانشمندان چگونگی اتصال پوست مصنوعی را به اندام مصنوعی یاد بگیرند، افراد قطع عضو ممکن است بتوانند بار دیگر تغییرات محیط اطراف‌شان را احساس کنند.

راز این دستاورد در قابلیت این حسگر در شناسایی سه نوع داده به طور همزمان قرار دارد. در حالی که نمونه‌های کنونی پوست مصنوعی تنها قادر به درک لامسه هستند، اختراع این محققان می‌تواند به طور همزمان حس لامسه، رطوبت و دما را مانند یک پوست واقعی درک کند.

همچنین این سیستم از لحاظ لامسه حداقل ۱۰ برابر حساس‌تر از سیستم‌های پوست الکترونیکی مبتنی بر لمس کنونی است.

دانشمندان همیشه به حسگرهای منعطف علاقه داشته‌اند اما در سازگارسازی آنها برای کاربرد در جهان واقعی با مشکل رو به رو بوده‌اند. یک حسگر منعطف برای کاربرد در جامعه باید با ولتاژ کم کار کرده، طیف وسیعی از فشارها را سنجیده و در یک زمان بیشتر از یک سنجش را انجام دهد.

علاوه بر آن این حسگرها همچنین باید سریع، آسان و ارزان ساخته شوند.

حسگر این محققان از تمام این کیفیت‌ها برخوردار است. راز آن استفاده از نانوذرات دولای دربسته‌ای است که قطر آنها تنها پنج تا هشت نانومتر است.

این ذرات از طلا ساخته شده و اطراف آنها را مولکول‌های رابط لیگاند احاطه کرده‌اند.

محققان دریافتند هنگامیکه این نانوذرات در بالای یک زیرلایه قرار می‌گیرند که در این پژوهش ترفتالات پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیر بوده، ترکیب نهایی بر اساس چگونگی خم شدن زیرلایه به طور متفاوتی برق را هدایت می‌کرد. این خاصیت الکتریکی به این معنی است که حسگر می‌تواند طیف گسترده‌تری از فشار از ده ها میلیگرم تا ده‌ها گرم را شناسایی کند.

همچنین دانشمندان با تغییر ضخامت لایه و ماده سازنده آن می‌توانند حساسیت حسگر را اصلاح کنند. از آنجایی که این حسگرها قابل سفارشی‌سازی بوده، می‌توان از آنها در آینده برای اجرای کاربری‌های دیگر مانند نظارت بر کشش در پل‌ها و شناسایی ترک در موتورها استفاده کرد.

منبع: همشهری

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *