۱۳ مورد از تمیزترین شهرهای جهان

۱۳ مورد از تمیزترین شهرهای جهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

تمیزترین شهرهای جهان

طبیعی است که همه ما دوست داریم که در محیطی سلامت و آب و هوایی پاک زندگی کنیم، اما متاسفانه زمین به گونه ای که پیش می رود، در سراسر جهان نقاطی پیدا می شوند که از آلودگی های مختلف رنج می برند. با این حال در جهان شهرهایی هستند که سعی کرده اند، مدیریت آن را طوری پیش ببرند که کمترین آلودگی را تولید کند. همچنین این وظیفه مردم نیز است تا در این فرآیند شرکت کنند و به اندازه ای که ممکن است سازگار با محیط زیست باشند. برای نشان دادن بعضی از شهرهایی که موفق به پاکسازی محیط زیست شده اند و ساکنان آنها خوشحال و سالم اند، کمی تحقیق در مورد این موضوع انجام دادیم

هامبورگ، آلمان

دومین شهر بزرگ آلمان، هامبورگ، سال هاست که به خاطر توجه اش به محیط زیست و پاکی شهر، مورد تقدیر قرار گرفته است. هدف این شهر، کم کردن دی اکسید کربنی که تولید می شود تا ۸۰% تا سال ۲۰۵۰ است. مسئولین شهر هامبورگ همچنین جزییات طرح توسعه «شبکه سبز» را اعلام کرده اند، این به این معناست که مردم دیگر نیازی ندارند که ماشین هایشان را برای رفت و آمد در شهر استفاده کنند.

کپنهاگ، دانمارک

کپنهاگ به عنوان پایتخت دانمارک یکی از تمیزترین شهرهای جهان شناخته می شود. در نتیجه این شهر که به استانداردهای زیست محیطی پایبند است، به خاطر اقتصاد سبز شناخته شده است و در سال ۲۰۱۴ جایگاه اول را در بین شهرهای سبز و پاک جهان طبق شاخص جهانی اقتصاد سبز (Global Green Economy Index) کسب کرد. سرمایه گذاری های معقول کپنهاگ در سیستم فاضلاب، کیفیت آب را تا حدی افزایش می دهند که می توان دوباره در محیط هایی مانند استخرها از آن استفاده کرد.

 

هونولولو، هاوایی

با جمعیتی تقریبا ۳۴۰،۰۰۰ نفر، هونولولو بزرگترین شهر دوردست در جهان است. بعضی اعتقاد دارند این هونولولو، به دلیل دوری از دیگر بخش ها است که یکی از پاک ترین و سبز ترین مکان ها در جهان است. اما به هر حال این شهر شاخصه های پاکی را رعایت می کند که توانسته خود را تا این حد بالا بکشد.

هلسینکی، فنلاند

یکی از شهرهای شمال اروپا، هلسینکی پایتخت و بزرگترین شهر فنلاند است. ساکنان هلسینکی متعهد به حفاظت از محیط زیست و نگهداری خیابان ها هستند. برای کاهش انرژی شهر به حداقل مصرف، یک سیستم کارآمد حتی برای تولید حرارت توسط برق طراحی شده است.

ریکیاویک، ایسلند

ایسلند، واقع در کنار دایره قطب شمال، یکی از تمیزترین کشورها در جهان است، بنابراین جای تعجب نیست که پایتخت آن ریکیاویک را در میان تمیزترین شهرهای جهان ببیند. تا قرن نوزدهم هیچ توسعه شهری در ریکاویک وجود نداشت. با این وجود، حتی در حال حاضر، ریکیاویک یکی از تمیزترین و سبزترین شهرهای جهان است که عملا هیچ آلودگی ندارد.

وین، اتریش

وین به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر اتریش، جمعیتی حدود ۱.۸ میلیون نفر دارد، اما شهر به طور مرتب در میان پاک ترین شهرهای جهان قرار می گیرد. وین در دهه های گذشته مقدار زیادی پول را در سیستم های دفع زباله های خود سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر این، مردم محلی به شدت از نظر محیط زیست آگاهی دارند و به مقامات کمک می کنند تا شهر خود را تمیز و مرتب نگه دارند.

 

 

ژنو، سوئیس

ژنو به این معروف است که یکی از ثروتمندترین، گران ترین، سالم‌ترین و امن‌ترین شهرهای جهان است، اما این شهر در زمینه‌ی دیگری یعنی تلاشهای زیست محیطی و تمیزی نیز قرار دارد. ژنو که یکی از تمیزترین شهرهای جهان است، میزبان «شبکه محیط زیست ژنو»، شبکه ای از سازمان های جهانی است که در زمینه حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار فعالیت می کنند.

کوریتیبا، برزیل

در حالی که برزیل به سختی به عنوان یک کشور تمیز شناخته می شود، یک شهر استثنایی در آن، یعنی شهر کوریتیبا وجود دارد. دولت محلی ساکنانش را تشویق می کند تا شهر را تمیز نگه دارند. به این منظور امکان این وجود دارد که مردم زباله های تفکیک شده را به جای غذا یا بلیط اتوبوس مبادله کنند. در نتیجه، تا ۷۰٪ از زباله های شهر بازیافت می شود. برای مثال، کاغذهای بازیافتی، به طور معادل از قطع ۱۲۰۰ درخت در روز جلوگیری می کند.

 

سنگاپور

سنگاپور، تنها دولت-شهر جزیره ای در جهان، به دلیل مقررات سختگیرانه در مورد مسائل زیست محیطی و نظافت شهر، از جمله ممنوعیت استفاده از آدامس، مشهور است. تقریبا ۱۰ درصد زمین سنگاپور به پارک ها و ذخایر طبیعی اختصاص داده شده است و این شهر همچنین چند کمپین درختکاری برای بهبود کیفیت زندگی را راه اندازی کرده است.

کلگری، کانادا

در چند سال گذشته، کلگری در میان تمیزترین شهرهای جهان رتبه بندی شده است و دلیل خوبی برای آن وجود دارد. مردم محلی ۵ اصل اساسی را دنبال می کنند تا محیط زیست را پاک و سالم نگه دارند. این ۵ اصل عبارتند از: کیفیت سیستم های فاضلاب، قابلیت دسترسی و نوشیدن آب، بازیافت زباله، کنترل ترافیک و آلودگی هوا.

 

 

 

 

 

 

 

 

شهر لوکزامبورگ

شهر لوکزامبورگ به نام “قلب سبز اروپا”، پایتخت لوکزامبورگ است. شهرت این به خاطر توجه و ترمیم خوبش در مورد قلعه های باستانی و البته جنگل های سبز است و در جهان چندین بار در میان سه شهر برتر تمیز جهان قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

کوبه، ژاپن

کوبه یکی از بهترین سیستم های دفع زباله در جهان را دارد که به عنوان پاکترین شهر ژاپن شناخته شده است. مردم محلی بسیار آگاهانه محیط زیست را می شناسند و خیابان ها همیشه تمیز هستند. با وجود اینکه کوبه، شهر بزرگی است که بیش از ۱.۵ میلیون نفر جمعیت دارد، اما این شهر جزو تمیزترین شهرهای جهان است.

 

 

 

استکهلم، سوئد

استکهلم، به عنوان یکی از تمیزترین پایتخت های جهان شناخته شده است و در سال ۲۰۱۰ از طرف کمیته اتحادیه اروپا در بخش پاک ترین پایتخت، جایزه ای دریافت کرد و به عنوان اولین «پایتخت سبز» اروپا شناخته شد. شهرهای شرکت کننده از راه های مختلفی از جمله تغییرات آب و هوا، حمل و نقل محلی، مناطق سبز عمومی، کیفیت هوا، آلودگی های صوتی، زباله، استفاده پایدار از زمین، تنوع زیستی و غیره در این بخش شرکت کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *